The prevalecne rate of a rare disease in a population is 2.5%. A test is propose
ID: 3044350 • Letter: T
Question
The prevalecne rate of a rare disease in a population is 2.5%. A test is proposed by a lab for this diesase that is supposed to be positiive to indicate that presence of the disease and negative otherwise. In the lab the test is given to a person who has this disease, the test is positive 99% of the time. When the test is given to a person who does not have this disease, the test is negative 98% of the time. If the test is give to a random patient and shows a positive result, what is the chance that the paitent acutally has this disease.
Explanation / Answer
Ans:
Given that
P(disease)=0.025
P(no disease)=1-0.025=0.975
P(positive/disease)=0.99
P(negative/no disease)=0.98
P(positive/no disease)=1-0.98=0.02
P(positive)=P(positive/disease)*P(disease)+P(positive/no disease)*P(no disease)
=0.99*0.025+0.02*0.975=0.04425
We have to find:
P(disease/positive)=P(positive/disease)*P(disease)/P(positive)
=0.99*0.025/0.04425=0.5593
55.93%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.