1. a) The equilibrium constant ( K c ) for the following reaction is 1.2 at 375
ID: 304424 • Letter: 1
Question
1.
a) The equilibrium constant (Kc) for the following reaction is 1.2 at 375 oC. This reaction was initially started with 0.76 M H2, 0.60 M N2, and 0.48 M NH3. Is this system at equilibrium and if it is not which way will the net reaction proceed in order to reach equilibrium?
N2 (g) + 3H2 (g) ? 2NH3
b) For the following gas phase equilibrium reaction determine the partial pressure of PCl3 given that the system is at equilibrium at 500 K, Kp = 25, ????????5 = 0.15 atm, ??????2 = 0.20 atm.
PCl5 (g) ? PCl3 (g) + Cl2 (g)
c) The equilibrium constant (Kc) for the following reaction is 1.00 X 10-5 at 1200 oC. If the reaction was initially started with 0.250 moles of N2 and 0.250 moles of O2 in a 2.0 L vessel, what is the equilibrium concentration of NO? (Hint: think ICE)
N2 (g) + O2 (g) ? 2NO (g)
Explanation / Answer
Solution:
a) Qc intiallly,
=> Qc = [NH3]^2 / [N2] [H2]^3
=> Qc = 0.48^2 / ( 0.60) (0.76)^3
=> Qc = 0.8747
and given Kc = 1.2
=> Kc > Qc hence the reaction will move in forward direction and system is not in equilibrium
b) Kp = p(PCl3) * p ( Cl2) / p(PCl5)
=> 25 = x * 0.20 / 0.15
=> x = 18.75 atm
c) let x be the concentration of NO
now, Kc = (2x)^2 / (0.25-x) ( 0.25-x)
=> 10^-5 * (0.25 -x)^2 = 4x^2
=> 10^-5 ( 0.0625 - 0.5 x + x^2 ) = 4x^2
=> 3.99999 x^2 + 0.5 * 10^-5 x - 0.0625 * 10^-5 = 0
=> x = 3.95 * 10^-4 moles
concentration x = 1.97 * 10^-4 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.