A survey of 25 randomly selected customers found the ages shown (in years). The
ID: 3041400 • Letter: A
Question
A survey of 25 randomly selected customers found the ages shown (in years). The mean is 31.92 years and the standard deviation is 10.31 years a) What is the standard error of the mean? b) How would the standard error change if the sample size had been 100 instead of 25? (Assume that the sample standard deviation didn't change.) 49 13 33 33 34 29 32 48 39 15 21 24 48 40 20 30 32 22 42 36 23 46 37 31 21 a) The standard error of the mean is 2.06 (Round to two decimal places as needed.) b) How would the standard error change if the sample size was 100 instead of 25 with the same sample standard deviation? Select the correct choice below and fill in any answer boxes within your choice. A. The standard error would increase. The new standard error would be times the old. B. The standard error would decrease. The new standard error would be the old standard error divided by ° C. The standard error would not change.Explanation / Answer
a)
Standard error = Standard deviation / sqrt(n)
= 10.31 / sqrt(25)
= 2.06 (Rounded to two decimal places)
b)
If sample size n = 100,
Standard error = standard deviation / sqrt(n)
= 10.31 / sqrt(100)
= 1.03
The standard error would decrease. The new standard error would be old standard error divided by 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.