Moving to another question will save this response. | Question 5 of 10 > » Quest
ID: 3040493 • Letter: M
Question
Moving to another question will save this response. | Question 5 of 10 > » Question 5 0.4 points Save Answer Adriana, Kevin and Gabriel fill orders in a fast food restaurant. Adriana fills 42% of all orders received Kevin fils 25% and Gabriel fils the remaining ones. Adriana incorrectly fills 8% of the orders she take, Kevin incorrectly fills 4% of the orders he takes, and Gabriel incorrectly fills 5% of the orders he takes What is the probability that a randomly selected order has been correctly filled by Adriana? (USE 3 DECIMALS Moving to another question will save this response. Question 5 of 10Explanation / Answer
Q5. Adriana takes 42% orders = 0.42 probability of taking order
Probability that Adriana fills wrong order = 8% of what she takes
= 8*42/100 = 3.36% (=> 0.036 overall probability)
Probability of Adriana filling right order = 0.42 – 0.036 =0.384
Q2.
Given: p = 0.58
P’ = 375/660 = 0.568
Z = (p’ – p)/ sqrt(p(1-p)/n)
= (0.568-0.58)/sqrt(0.58*(1-0.58)/660)
= -0.012/0.0192
Z= -0.62
Thus P(defective bottles > 375) = P(Z> -0.62)
= 0.73
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.