A technician services mailing machines at companies in the Phoenix area. Dependi
ID: 3040386 • Letter: A
Question
A technician services mailing machines at companies in the Phoenix area. Depending on the type of malfunction, the service call can take 1.3, 2.3, 3.1, or 4.1 hours. The different types of malfunctions occur at the same frequency. If required, round your answers to two decimal places. a.Develop a probability distribution for the duration of a service call. What is the probability a service call will take 3.1 hours A service call has just come in, but the type of malfunction is unknown. It is 3:00 P.M. and service technicians usually get off at 5:00 P.M. What is the probability the service technician will have to work overtime to fix the machine today?
Explanation / Answer
Ans:
(uniform distribution)
b)when x=3.1 hrs
f(x)=0.25
c)f(x) = 0.75 or 75%,because if the call takes longer than 2 hours than there is a 75 % chance of him having to work overtime.(as,f(2.3)+f(3.1)+f(4.1)=0.25+0.25+0.25=0.75)
x f(x) 1.3 0.25 2.3 0.25 3.1 0.25 4.1 0.25Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.