A process at constant T and P can be described as spontaneous if ?G < 0 and nons
ID: 303750 • Letter: A
Question
A process at constant T and P can be described as spontaneous if ?G < 0 and nonspontaneous if ?G > 0. Over what range of temperatures is the following process spontaneous? Assume that gases are at a pressure of 1 atm. (Hint: Use the data below to calculate ?H and ?S [assumed independent of temperature and equal to ?H° and ?S°, respectively] and then use the definition of ?G.)
2 SnO2(s) ? 2 SnO(s) + O2(g)
?Hf° (kJ mol-1) -580.7 -285.0 S° (J K-1 mol-1) 52.3 56.5 205.1
?H° = kJ ?S° = J K-1 The calculated value of T at which ?G° = 0 is K. Reaction is spontaneous .
Explanation / Answer
Given:
Hof(SnO2(s)) = -580.7 KJ/mol
Hof(SnO(s)) = -285.0 KJ/mol
Hof(O2(g)) = 0.0 KJ/mol
Balanced chemical equation is:
2 SnO2(s) ---> 2 SnO(s) + O2(g)
?Ho rxn = 2*Hof(SnO(s)) + 1*Hof(O2(g)) - 2*Hof( SnO2(s))
?Ho rxn = 2*(-285.0) + 1*(0.0) - 2*(-580.7)
?Ho rxn = 591.4 KJ
Given:
Sof(SnO2(s)) = 52.3 J/mol.K
Sof(SnO(s)) = 56.5 J/mol.K
Sof(O2(g)) = 205.1 J/mol.K
Balanced chemical equation is:
2 SnO2(s) ---> 2 SnO(s) + O2(g)
?So rxn = 2*Sof(SnO(s)) + 1*Sof(O2(g)) - 2*Sof( SnO2(s))
?So rxn = 2*(56.5) + 1*(205.1) - 2*(52.3)
?So rxn = 213.5 J/K
?Ho = 591.4 KJ/mol
?So = 213.5 J/mol.K
= 0.2135 KJ/mol.K
use:
?Go = ?Ho - T*?So
0.0 = 591.4 - T * 0.2135
T = 2770 K
Answer: 2770 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.