A company manufactures two products. For $1.00 worth of product A, the company s
ID: 3029836 • Letter: A
Question
A company manufactures two products. For $1.00 worth of product A, the company
spends $0.50 on materials, $0.20 on labor, and $0.15 on overhead. For $1.00 worth of product B, the company spends $0.45 on materials, $0.20 on labor, and $0.15 on overhead. Let
A =
B=
Then a and b represent the "costs per dollar of income" for the two products. Suppose the company manufactures x1 dollars worth of product A and x2 dollars worth of product B and that its total costs for materials are $140, its total costs for labor are $60, and its total costs for overhead are $45. Determine x1 and x2, the dollars worth of each product produced. Include a vector equation as part of your solution.
0.50 0.20 0.15Explanation / Answer
Suppose the company manufactures x1 dollars worth of product A and x2 dollars worth of product B
Materials : 0.5x1 + 0.45x2 = 140 -----(1)
Labor : 0.2x1 + 0.2x2 = 60 -----(2)
Overhead : 0.15x1 +0.15x2 = 45 ----(3)
Equation 2 and 3 are same
So, solve for x1 and x2 using
0.5x1 + 0.45x2 = 140
0.15x1 +0.15x2 = 45
On solveing we get : x1 = $100 ; x2 = $200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.