A company manufactures and sells XL phones per week the weekly price demand and
ID: 2883140 • Letter: A
Question
A company manufactures and sells XL phones per week the weekly price demand and cost equations are given below P equals 400 A company manufactures and sells xcellphones per week me weekly picedemand and cost equations are gwen below. p 400 -0.5x and cp) 15.000 140x (A) What price should the company charge for the phones. and how many phones should be produced to maximize the weekly revenue? What is the maximum wee revenue? The company should produce phones each week at a pice of s (Round to the nearest cent as needed.)Explanation / Answer
given
p = 400 - 0.5x
p is the price per unit
revenue = quantity * price/unit
R(x) = revenue = p(x)*x = 400x - 0.5x²
p(x) maximum when first derivative is set to 0
400- 1*x = 0 ==> x = 400 quantities
price/unit : p = 400 - 0.5*400 = 400 - 200 = 200
revenue :
r(400) = 400*400 - 0.5*400²
r(2500) = 80000
The company should produce 400 phones each week at a price of $200
The maximum weekly revenue is $80000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.