A manufacturer can sell 400 watches for $11 each and 800 watches for $ 6 each. F
ID: 3028940 • Letter: A
Question
A manufacturer can sell 400 watches for $11 each and 800 watches for $ 6 each. Find a demand and price equation assuming the relationship is linear. P=D(q)=. Find the quantity demanded at $10 per watch. Suppose the price and supply of the watch are related by p = S (q) = .0075q, where p is the price In dollars and q is the number of watches supplied. Find the quantity supplied at $10 per watch. Use algebra to find the equilibrium point and then graph both functions. The equilibrium price is___and the equilibrium quantity is___.Explanation / Answer
1)
a) demand equation = D(q) = mq+b
from two points ( 400,11 ) and ( 800,6 )
m = slope = -1/80 = -.0125
6 = 800( -.0125) + b
b = 16
demand equation
D(q) = 16 - .0125q
b) demand of $ 10 per watch
10 = 16-.0125q
q = 10-16 / -.0125
q = 480 watches
c) p = S(q) = .0075q
plugging p = 10
10 = .0075 q
q = 10/.0075 = 1333.33
q = 1333 watches approximately
d) equillibrium occurs when demand = supply
-.0125q + 16 = .0075q
q = -1280
q = 800 watches
equillibrium price = $ 6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.