11. As the sample size increases, the standard error also increases. True False
ID: 3024382 • Letter: 1
Question
11. As the sample size increases, the standard error also increases.
True
False
12. A random sample of n = 16 scores is obtained from a normal population with µ = 40 and s = 8. What is the probability that the sample mean will be within 2 points of the population mean?
a. 0.3830
b. 0.9544
c. 0.6826
d. 0.8664
13. For a normal population with µ = 40 and s = 10 which of the following samples is least likely to be obtained?
a. M + 42 for a sample of n = 4
b. M + 42 for a sample of n = 100
c. M + 44 for a sample of n = 4
d. M + 44 for a sample of n = 100
14. If samples are selected from a normal population, the distribution of sample means will also be normal.
True
False
Explanation / Answer
11. False. [Check by increasing sampl esize in formula sigmax/root over n.
14. True.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.