1.60 A manufacturer of a flu vaccine is concerned about the quality of its flu s
ID: 3023978 • Letter: 1
Question
1.60 A manufacturer of a flu vaccine is concerned about the quality of its flu serum. Batches of serum are processed by three different departments having rejec- tion rates of 0.10, 0.08, and 0.12, respectively. The in- spections by the three departments are sequential and independent.
(a) What is the probability that a batch of serum sur- vives the first departmental inspection but is re- jected by the second department?
(b) What is the probability that a batch of serum is rejected by the third department?
Explanation / Answer
well I the inspections by the three departments are independent:
so the probability that a batch is rejected by the seconf department is = 0.1*0.08 =0.8 %
and the probability that a batch is rejected by the third department is = 0.1*0.08*0.12 =0.096%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.