1.60 kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.180 m . A)
ID: 1462315 • Letter: 1
Question
1.60 kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.180 m .
A)What constant torque will bring it from rest to an angular speed of 1100 rev/min in 2.80 s ?
B)Through what angle has it turned during that time?
C)Use equation W=z(21)=z to calculate the work done by the torque.?
D)What is the grinding wheel's kinetic energy when it is rotating at 1100 rev/min ?
E) choose one of these ---> Compare your answer in part (D) to the result in part (C)? (*)The results are the same. (*)The results are not the sa
Explanation / Answer
torque = I*alpha
alpha = wf -wi /t
wf = 1100 rev/min = 115.19 rad/s
alpha = 115.19- 0 /2.80 = 41.14 rd/s^2
I = inetria of solid cylinder = 1/2 * mr^2 = 0.02592 kg.m^2
torque = 1.066 N-m
part b )
dtheta = 1/2 * alpha*t^2
dtheta = 161.2688 rad
part c )
w = torque * dtheta
w = 1.066 * 161.2688 = 171.9 J
part d )
KE = 1/2 * Iw^2
KE = 1/2 * 0.02592 * (115.19)^2
KE = 171.9 J
results are same
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.