Upper Limits and Lower Limits Suppose that a random sample of 12 adults has a me
ID: 3013569 • Letter: U
Question
Upper Limits and Lower Limits
Suppose that a random sample of 12 adults has a mean score of 67 on a standardized personality test, with a standard deviation of 5. (A higher score indicates a more personable participant.) If we assume that scores on this test are normally distributed, find a 90% confidence interval for the mean score of all takers of this test. Then complete the table below. Carry your intermediate computations to at least three decimal places. Round your answers to one decimal place. (If necessary, consult a list of formulas.) What is the lower limit of the confidence interval? What is the upper limit of the confidence interval?Explanation / Answer
Lower limit = M - Z.95M
Upper limit = M+ Z.95M
i)
Lower limit = 67-1.645 * 0.90* 67 =67-1.4805=65.51
(For 90% confidence interval Z = 1.645)
ii)
Upper limit=67+1.645 * 0.90* 67 =67+1.4805=68.48
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.