Thermodynamics Problem 1. An automobile drive shaft rotates at 3000 rpm and deli
ID: 2994357 • Letter: T
Question
Thermodynamics
Explanation / Answer
1) Given
N = 3000 rpm
Power(P) = 75 kW
Angular Velocity(w) = 2*pi*(N/60) = 314 rad/s
We know
Power = Torque*angular velocity
Torque = 0.2388 kN.m = 238.8 N.m = 176.13 ft.lbf
2) Given
P1 = 14 kPa
V1 = 0.028 m^3
V2 = 0.08
n = 1.4
In a polytropic process
P*V^n = constant
P1*V1^n = P2*V2^n
P2 = 3.22 kPa
Work done in a polytropic process
W = (P1*V1 - P2*V2)/(1-n) = (14*0.028 - 3.22*0.08)/(1-1.4) = 0.336 kJ = 336 J
3) Given
V1 = 1 m^3
P1 = 760 kPa
P2 = 350 kPa
For an Ideal gas
P*V = n*R*T
Work done in an isothermal process
W = n*R*T1*Ln(P1/P2) = P1*V1*Ln(P1/P2) = 589.29 kJ = 558.54 Btu
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.