Thermo A constant volume duct operating at atmospheric pressure with one exit se
ID: 1718711 • Letter: T
Question
Thermo
A constant volume duct operating at atmospheric pressure with one exit sees two inlet flows; one entering at 0.8 kg/s @ 317 K with an entropy of 1.7574 kJ/(kgK) and the other entering at 1.23 kg/s @ 321 K with an entropy of 1.7700 kJ/(kgK). Heat transfer at a rate of 75.3 kW from a reservoir at 300 K is used to heat the duct. If the working fluid is air acting as an ideal gas, at steady state calculate:
a) The exit flow rate in [kg/s]
b) The exit temperature in [K]; note the entropy exiting has a value of 1.8748 kJ/(kgK), but you do not need it for this part.
c) The entropy generation in [kW/K]; note if this process can or cannot occur. If it cannot occur, indicate the minimum reservoir temperature in [K] that is required.
Assume uniform properties entering and exiting, KE and PE are negligible, and heat transfer at the boundary is uniform.
Show all unit conversions and calculations.
Explanation / Answer
temperature T1=317k
entropy S1 = 1.7574 KJ/KGK
volume V1=0.8kg/s
volume V2=1.23kg/s
temperature T2=321k
entropy S2=1.7700KJ/KGK
heat transfer Q= 75.3KW
resrvoir temp is =300K
exit flow rate is
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.