Thermal Heating The density of charge-carrying electrons in copper is 8.5 times
ID: 2115717 • Letter: T
Question
Thermal Heating The density of charge-carrying electrons in copper is 8.5 times 1028 electrons m-3, its resistivity is 1.72 times 10-8 Ohm middot m, and the drift speed is 3.20 times 10-3 m/s. The wire has a diameter of 6.00 mm and a length of 1.00 m. At what rate must thermal energy be carried off by a cooling medium if the wire is to maintain its temperature? Tries 2/20 Previous Tries Thermal Heating The density of charge-carrying electrons in copper is 8.5 times 1028 electrons m-3, its resistivity is 1.72 times 10-8 Ohm middot m, and the drift speed is 1.00 times 10-3 m/s. The wire has a diameter of 5.95 mm and a length of 1.10 m. At what rate must thermal energy be carried off by a cooling medium if the wire is to maintain its temperature?Explanation / Answer
i = nAvQ
n = 8.5*10^28
A ={pi*(6*10^-3)^2/4 }
v = 3.2*10^-3
Q = 1.6*10^-19 C
i= 1230.5 A
R = rho*l/A = 6.08*10^-4
E = I^2*R = 921.08 W
For second case
n is same
A = pi*(5.95*10^-3)^2/4
v=1*10^-3
Q is same
i = 378.148 A
R = rho*l/A = 6.80*10^-4 ohms
Power = i^2*R = 97.3 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.