The rectangular block (m2 = 4 kg) is free to roll along the horizontal guide. A
ID: 2994329 • Letter: T
Question
The rectangular block (m2 = 4 kg) is free to roll along the horizontal guide. A ball (m1 = 2 kg) is attached to the block with a rigid massless rod at point O through a frictionless pivot. The system is released from rest when theta = 45. How far wil the block have moved when theta = 0, and how fast will it be moving. L = 3m. ANSWER: 0.7071 m and 1.695 m/s
The rectangular block (m2 = 4 kg) is free to roll along the horizontal guide. A ball (m1 = 2 kg) is attached to the block with a rigid massless rod at point O through a frictionless pivot. The system is released from rest when theta = 45. How far wil the block have moved when theta = 0, and how fast will it be moving. L = 3m. ANSWER: 0.7071 m and 1.695 m/sExplanation / Answer
a)both move in opp directions ......the m2 moves along right
conservation of momemtum we have
m1v1=m2v2
v1=2v2
as the ball travels from 45 to 0 change in height = L(1-cos45)
change in potential energy= kinetic energy
m1*g*L*(1-cos45)= 0.5*m1*v1^2+0.5*m2*v2^2
v1=2v2
4v2^2+2v2^2 = 2*9.8*3*(1-0.707)
v2^2 = 2.873
V2=1.695 m/s
let x be the distance covered then....total length along x direction covered by m1= Lsin45-x............. by conservation of energy we have
m1*a*(Lsin45-x) = m2*a*x
x(m1+m2)=m1*L*sin45
x= 2*3*sin45/(2+4)=sin45 =0.707 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.