A swimmer wants to cross a river, from point A to point B, as shown in the figur
ID: 2994216 • Letter: A
Question
A swimmer wants to cross a river, from point A to point B, as shown in the figure. The distance d1 (from A to C) is 200 m, the distance d2 (from C to B) is 150 m, and the speed vr of the current in the river is 5 km/hour. Suppose that the swimmer's velocity relative to the water makes an angle of theta = 45 degrees with the line from A to C, as indicated in the figure. To swim directly from A to B, what speed us, relative to the water, should the swimmer have? Express the swimmer's speed numerically, to three significant figures, in kilometers per hour.Explanation / Answer
d1 = 200 m
d2 = 150 m
v_r = 5 km/h
theta = 45 deg
t = d2 / (v_r - u_s sin(theta)
t = d1 / ( u_s cos(theta) )
d2 / (v_r - u_s sin(theta) = d1 / ( u_s cos(theta) )
0.15 / ( 5 - u_s sin(45 deg) ) = 0.2 / (u_s cos(45 deg))
Solving we get
u_s = 4.04 km/h
===================================================
Speed of the swimmer = 4.04 km/hour
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.