A swimmer wants to cross a river, from point A to point B, as shown in the figur
ID: 2272740 • Letter: A
Question
A swimmer wants to cross a river, from point A to point B, as shown in the figure. The distance d1 (from A to C) is 200 m, the distance d2 (from C to B) is 150 m, and the speed vr of the current in the river is 5 km/hour. Suppose that the swimmer's velocity relative to the water makes an angle of ?=45degrees with the line from A to C
To swim directly from A to B, what speed us, relative to the water, should the swimmer have?
A swimmer wants to cross a river, from point A to point B, as shown in the figure. The distance d1 (from A to C) is 200 m, the distance d2 (from C to B) is 150 m, and the speed vr of the current in the river is 5 km/hour. Suppose that the swimmer's velocity relative to the water makes an angle of ? = 45 degrees with the line from A to C To swim directly from A to B, what speed us, relative to the water, should the swimmer have?Explanation / Answer
u:velocity relative to water, ux: x-component, uy:y-component
ux=uy=u/sqrt(2) [because theta=45 deg]
time taken to travel d1=d1/uy
distance in x direction travelled in that time: d2=(vr-ux)*d1/uy
=>150=(5-ux)*200/ux
=>3ux=20-4ux=>ux=20/7
ux=uy=u/sqrt(2)
therefore, u=ux*sqrt(2)=20/7*sqrt(2)=4.04 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.