The rivet group shown in Fig. P.12.4 connects two narrow lengths of plate one of
ID: 2994186 • Letter: T
Question
The rivet group shown in Fig. P.12.4 connects two narrow lengths of plate one of which carries a 15 kN load positioned as shown. If the ultimate shear strength of of a rivet is 350 N/mm^2 and its failure strength in compression is 600 N/mm^2, determine the allowable values of rivet diameter and plate thickness.
MY PROGRESS SO FAR:
(1) vertical shear on each rivet: 15kN/9 rivets = 1.667 kN
(2) the moment on the rivet group is 15 kN x 50 mm = 750 kN*mm
(3) the distance of rivets 1, 3, 7, and 9 from the centroid (rivet 5) is sqrt( (25^2) + (25^2) ) = 35.355 mm
(4) since the distance from rivets 2, 4, 6, and 8 to rivet 5 is 25 mm each, SUM(r^2) = 4(1,250) + 4 (625) = 7,500 mm^2
(i) since 25^2 = 625 and 35.355^2 = 1,250
(5) so the shear forces on rivets 1, 3, 7, and 9 due to the moment are S = (750/7,500) x 35.355 = 3.5355 kN
(6) and teh shear forces on rivets 2, 4, 6, and 8 due to the moment are S = (750/7,500) x 25 = 2.5 kN
ANSWERS:
The rivet diameter is 4.2 mm, plate thickness is 1.93 mm.
I WOULD LIKE YOU TO SHOW AS MUCH WORK AS POSSIBLE PLEASE I DONT HAVE THIS PROBLEM WORKED OUT 100%
Explanation / Answer
and
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.