A 50 lb block is projected up a 30 degree incline from point with an initial vel
ID: 2994173 • Letter: A
Question
A 50 lb block is projected up a 30 degree incline from point with an initial velocity. Knowing that the coefficient of kinetic friction between the block and the incline is 0.2 and that the block has traveled a distance of 20 ft when it reaches the highest point, , determine (a) the initial velocity of the block when it is projected up at point A and (b) the velocity of the block as it returns to its original position after reaching the highest poin B.
A 50 lb block is projected up a 30 degree incline from point with an initial velocity. Knowing that the coefficient of kinetic friction between the block and the incline is 0.2 and that the block has traveled a distance of 20 ft when it reaches the highest point, , determine (a) the initial velocity of the block when it is projected up at point A and (b) the velocity of the block as it returns to its original position after reaching the highest poin B.Explanation / Answer
frictional force= 0.2*N = 0.2*mg*cos30 = 8.66 lb ;
pulling force = mgsin30 = 25 lb ;
let initial velocity as V ;
total force acting og block =25+8.66 = 33.66 ;
0.5*m*V^2 =33.66*20 ;
mV^2 =1346.4 ;
V=29.41 ft/s ;
b) whern it returns to its initial position ;
net force acting on body = 25-8.66 =16.34 ;
work done by this force = change in K.E ;
16.344 * 20 = 0.5*m*v^2 ;
V=20.49 ft/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.