A girl has a constant acceleration of a 0 = 2.3 m/s 2 relative to a slide as she
ID: 2993842 • Letter: A
Question
A girl has a constant acceleration of a0 = 2.3 m/s2 relative to a slide as she moves down. While she is moving down, the slide is accelerating horizontally at as = 1.2 m/s2 relative to the ground as shown. If the slide is L = 4 m long and is inclined at q = 34
A girl has a constant acceleration of a0 = 2.3 m/s2 relative to a slide as she moves down. While she is moving down, the slide is accelerating horizontally at as = 1.2 m/s2 relative to the ground as shown. If the slide is L = 4 m long and is inclined at q = 34degree, determine the horizontal distance the girl moves when she reaches the bottom of the slide. Assume that both the girl and slide are at rest when she is at the top of the slide.Explanation / Answer
time to girl reached at bottom = t
a = a0 + as Cos(34)
a=3.295
s = ut + 1/2at^2
4 = 0 + 1/2(3.295)t^2
t^2 = 2.428
distance travel by slider
s = ut + 1/2at^2
s = 0+1/2(1.2)2.428
s= 1.28 m back side
s= 1.28 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.