A toy boat can travel at 10 ft/s in still water. The child playing with the boat
ID: 2993841 • Letter: A
Question
A toy boat can travel at 10 ft/s in still water. The child playing with the boat wishes to send it across a 35 ft. wide stream that is flowing at 7 ft/s as shown. If the child puts the boat in the stream at O without giving it any other motion besides its motor and keeps its orientation in the y direction, determine the position of point A where the boat hits the far shore if the boat cruises at top speed. Also determine how much time it takes the boat to reach A.
Answers: x=24.5 ft, t=3.5 sec
Explanation / Answer
tan(theta)= AM/OM
10/7= 35/OM
so, OM=24.5ft,
here, M is a point prependicularly doonward on lower part of river
b)Net velocity in horizantal direction= 7+10cos(90)= 7ft/sec
so, t= OM/ v= 24.5/7=3.5sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.