An automobile whose speed is increasing at a rate of 0.800 m/s2 travels along a
ID: 2992914 • Letter: A
Question
An automobile whose speed is increasing at a rate of 0.800 m/s2 travels along a circular road of radius 20.0 m.(a) When the instantaneous speed of the automobile is 2.00 m/s, find the tangential acceleration component.
Magnitude
m/s2 Direction
in the direction of the automobile's motion
in a direction opposite to the automobile's motion
(b) What is the centripetal acceleration component?
Magnitude
m/s2Direction
toward the center of curvature
away from the center of curvature
(c) Determine the magnitude and direction of the total acceleration.
Magnitude
m/s2
Direction
Explanation / Answer
a) tangential acceleration = a = 0.8 m/s^2 since the speed of automobile is increasing, the direction of acceleration is along the direction of its motion b) centripetal acceleration = v^2/R = 2^2/20 = 0.2 m/s^2 centripetal acceleration is always towards the center of curvature c)total acc. = sqrt(0.8^2 + 0.2^2) = 0.824621125 m/s^2 direction : arctan(0.2/0.8) = 14.0362435 degrees inwards from its path
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.