An automobile whose speed is increasing at a rate of 0.800 m/s 2 travels along a
ID: 1539259 • Letter: A
Question
An automobile whose speed is increasing at a rate of 0.800 m/s2 travels along a circular road of radius 30.0 m.
(a) When the instantaneous speed of the automobile is 2.00 m/s, find the tangential acceleration component.
Magnitude:
Direction:
in a direction opposite to the automobile's motionin the direction of the automobile's motion
(b) What is the centripetal acceleration component?
Magnitude:
Direction:
away from the center of curvaturetoward the center of curvature
(c) Determine the magnitude and direction of the total acceleration.
Magnitude:
Direction: °
inward from the automobile's pathoutward from the automobile's path
Explanation / Answer
1) tangential accleration = rate of change of speed = 0.8 m/ sec square......2) centripetal accleration = (v)2/ r =4/30 = 0.133m/ sec square . ..
.3) total accleration = square root of (0.8)2 +(0.133)2 = 0.81m/sec square . . .theeta = tan inverse (0.8/0.81) =44.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.