Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small sphere of mass m = 10.0 kg is attached to the end of a cord of length R

ID: 2992447 • Letter: A

Question


A small sphere of mass m = 10.0 kg is attached to the end of a cord of length R = 1.82 m and set into motion in a vertical circle about a fixed point O as illustrated in the figure. Determine the tension in the cord at any instant when the speed of the sphere is v = 5.6 m/s and the cord makes an angle ? = 27? with the vertical.


For the above example, what minimum speed must the ball have as it passes over the top of the circle so that the string remains taut and the ball continues around its circular path? vmin = m/s

Explanation / Answer

T=mv^2/r+mgcos

T=259.71N

v min=(gr)=4.22m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote