A small sphere of m = 0.12 kg is suspended by a light string from a vertical pos
ID: 2144982 • Letter: A
Question
A small sphere of m = 0.12 kg is suspended by a light string from a vertical post mounted at the edge of a merry-go-round of radius R = 0.41 m. The equilibrium position of the sphere is shown in the figure, with `a' = 0.45 m and `b' = 0.82 m.
The axis of rotation is indicated by the dashed line.
Calculate the angular velocity of the merry-go-round.
A small sphere of m = 0.12 kg is suspended by a light string from a vertical post mounted at the edge of a merry-go-round of radius R = 0.41 m. The equilibrium position of the sphere is shown in the figure, with 'a' = 0.45 m and 'b' = 0.82 m. The axis of rotation is indicated by the dashed line.Explanation / Answer
m = 0.120 kg, R = 0.41 m. `a' = 0.45 m and `b' = 0.82 m
Calculate the velocity v of the merry-go-round.
the radius of the sphere = r = R + a
angle of the string with vertical ?, where tan? = a/b
T = tension of the string
vertical net force = Tcos? - mg = 0, so T = mg/cos?
horizontal net force = Tsin? = mv2/r
v2 = Trsin?/m = grtan? = g(R + a)*a/b
?v = ?[g(R + a)*a/b] = sq(9.81*(0.41+0.45)*0.45/0.82)
2.222273061749075 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.