Spherical tanks A and B shown here are connected by a pipe and valve. Tank A has
ID: 2992435 • Letter: S
Question
Spherical tanks A and B shown here are connected by a pipe and valve. Tank A has a diameter of 2.29 m and tank B a diameter of 4.46 m. Initially, tank A contains 285 kg of helium and tank B is completely evacuated. The valve is now opened and remains open. After sufficient time, the pressure and temperature in the two tanks become equal.What is the initial specific volume of the helium?
What is the final specific volume of the helium in tank A?
What is the final mass contained in tank A?
What is the final mass contained in tank B?
Explanation / Answer
initial specific volume of the helium = Volume/ mass = 4/3 (2.29/2)3 / 285 = 0.022m3/kg
total volume = 4/3 (2.29/2)3 + 4/3 (4.46/2)3 = 52.74
mass contained in tank A = [4/3 (2.29/2)3 / 52.74 ] x 285 = 33.99kg
mass contained in tank B = 285 - 33.97 = 251kg
now, final specific volume of the helium in tank A = 4/3 (2.29/2)3 / 33.99 = 0.185m3/kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.