Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere
ID: 1314965 • Letter: S
Question
Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere is attached to the first one by a second string. Both strings are of negligible mass. Here m1 = m2 = m = 3.13 kg. (a) The elevator starts from rest and accelerates downward with a = 1.35 m/s2. What are the tensions in the two strings? T1 = N T2 = N (b) If the elevator moves upward instead with the same acceleration what will be the tension in the two strings? T1 = N T2 = N (c) The maximum tension the two strings can withstand is 87.8 N. What maximum upward acceleration can the elevator have without having one of the strings break? m/s2
Explanation / Answer
a) mg - T2 = m2 a
T2 = 3.13*(9.81-1.35)=26.48 N
for other sphere
T2 + mg - T1 = ma
T1 = T2 + mg - ma = 26.48 + 3.13*9.81 - 3.13*1.35= 52.96 N
b) T2 - mg = ma
T2 = ma + mg = 3.13*(9.81+1.35)=34.93 N
T1 - T2 - mg = ma
T1 = 34.93 + 3.13*(9.81+1.35)= 69.86 N
c) so T1 = 87.8 N
87.8 - T2 - mg = ma
and for T2 -mg = ma
87.8 - (ma + mg) - mg = ma
87.8 - 2*3.13*9.81 = 2*3.13*a
a=4.22 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.