Spencer Corporation will invest $25,000 every December 31st for the next six yea
ID: 2529822 • Letter: S
Question
Spencer Corporation will invest $25,000 every December 31st for the next six years (2017 – 2022). If Spencer will earn 12% on the investment, what amount will be in the investment fund on December 31, 2022? $102,785. $115,120. $202,880. $227,225 The time value of money refers to the fact that a dollar received today is worth less than a dollar promised at some time in the future. True False Charlie Corp. is purchasing new equipment with a cash cost of $300,000 for an assembly line. The manufacturer has offered to accept $68,900 payment at the end of each of the next six years. How much interest will Charlie Corp. pay over the term of the loan?
Explanation / Answer
Answer 1.
Annual Deposit = $25,000
Period = 6 years
Interest Rate = 12%
Accumulated Sum = $25,000*1.12^5 + $25,000*1.12^4 + $25,000*1.12^3 + $25,000*1.12^2 + $25,000*1.12 + $25,000
Accumulated Sum = $25,000 * (1.12^6 - 1) / 0.12
Accumulated Sum = $25,000 * 8.1152
Accumulated Sum = $202,880
Balance in investment fund on December 31, 2022 is $202,880
Answer 2.
True.
Time value of money means that value of money increases with time.
So, a dollar received today will worth more than a dollar at some time in future.
Answer 3.
Cost of equipment = $300,000
Annual Payment = $68,900
Period = 6 years
Let annual interest rate be i%
$300,000 = $68,900 * PVIFA(i%, 6)
Using financial calculator:
N = 6
PV = -300000
PMT = 68900
FV = 0
I = 10.0%
So, Charlie Corp. will pay 10.0% interest over the term of loan
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.