2. Water vapor at 6 MPa, 600oC enters a turbine operating at steady state and ex
ID: 2991656 • Letter: 2
Question
2. Water vapor at 6 MPa, 600oC enters a turbine operating at steady state and expands to 10 kPa. The mass flow rate is 2 kg/s and the actual power developed is 2626 kW. Stray heat transfer and kinetic and potential energy effects are negligible. What is the isentropic efficiency of the turbine?Explanation / Answer
water vapour: p1=6 mpa T1=600C super heated region=>h1=3658.8Kj/Kg S1=7.1693Kj/Kg.K p2=10Kpa S2=S1=7.1693Kj/Kg.K X2s=(S2s-Sf)/Sfg=(7.1693-0.6492)/7.4996=0.87 h2s=hf+X2s.hfg=191.81+0.87(2392.1)=2272.93Kj/Kg Ws,out=m'(h1-h2s)=2771.74Kw as m'=2Kg/s actual power developed is 2626 kW isentropic efficiency=Wa/Ws=2626/2771.74=0.947 or 94.7%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.