5. A star connected load characterized by a per-phase resistance of 12Ohm is con
ID: 2989849 • Letter: 5
Question
5. A star connected load characterized by a per-phase resistance of 12Ohm is connected in parallel with a second star connected load with a per-phase inductance of 76.4mH. The parallel load combination is energised via a 50Hz 415V line to line voltage. Calculate the line current in the supply lines, the real and reactive power absorbed by the oad, and the power factor of load. Ans: I = 22.32A, P=14.35kW, Q=7.18kVars, p.f.=0.89. 6. For question 5, calculate the capacitors required to be connected in star to return the load power factor to unity. What is the supply current now? Ans: C = 132.7MuF, I = 20AExplanation / Answer
parallel impedance = 12*(2*3.14*50*76.4m)i/(12+24i) = 9.6+4.8i ohm
line current = (415/sqrt(3)) / (9.6+4.8i) = 22.32A with angle of -26.57o
real power = sqrt(3)*415*22.322*cos(26.57) = 14.35kW
reactive power = sqrt(3)*415*22.322*sin(26.57) = 7.18kVAR
power factor = cos(26.57) = 0.894
reactive power to be added for zero power = 7.18kVAR
V2/Xc = 7.18kVAR
4152/7.18x103 = Xc
Xc = 24 ohm
1/(2*3.14*50*C) = 24
C = 132.77uF
New current = 239.6V/12 ohm= 19.97 = 20A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.