5. A radar pulse returns to the transmitter-receiver after a total travel time o
ID: 1461769 • Letter: 5
Question
5. A radar pulse returns to the transmitter-receiver after a total travel time of 4.00x10^-4 s. How far away is the object that reflected the wave? 6. Two coils are close to each other. The first coil carries a current given by i(t) = 5.00 e^-0.025t sin 120 pi t, where i is in amperes and t is in seconds. At t = 0.800 seconds, the emf measured across the second coil is -3.20 V. What is the mutual inductance of the coils? 7. What new concept did Maxwell's generalized form of Ampere's law include? 8. In the circuit shown, let L = 7.00 H, R = 9.00 ohm, and e = 120 V. What is the self-induced emf 0.200 s after the switch is closed?Explanation / Answer
5.
The distance travelled by the light is d =velocity *time =3*108m/s*4*10-4s =12*104m
This is total distance, therefore the distance from object to reflective wave is half the distance
d =total distance/2 =6*104m=60km
7.
Integral B.ds =uo(I+Id) =uoI+uoeodE/dt
Where Id is the displacement current
"magnetic fields are produced both by conduction currents and by time-varying electric fields”.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.