5. A merry-go- round in the park has a radius of 1.8 m and a rotational inertia
ID: 1704664 • Letter: 5
Question
5. A merry-go- round in the park has a radius of 1.8 m and a rotational inertia of 900 kg.m2 . a child pushed the merry-go-round with a constant force of 80N applied at the edge and parallel to the edge. A frictional torque of 12 N.m acts at the axle of the merry-go-round.a. What is the net torque acting on the merry-go-round axle?
b. What is the rotational acceleration of the merry-go-round?
c. At this rate, what will the rotation velocity of the merry-go-round be after 15s if it starts from rest?
d. What is the rotational acceleration of the merry-go-round if the child stops pushing after 15 s? how long will it take for the merry-go-round to stop turning?
Explanation / Answer
a) the net torque acting = torque applied due to child - frictional torque
= F*r -f
T net = 80*1.8 - 12 = 132 N.m
b) rotational acceleration:
T net = I
= Tnet / I = 132 /900 = 0.1467 rad/sec2
c) rotational velocity , = 0 +*t = 0 + 0.1467*15 = 2.2 rad/sec
d) if child stops pushing then Tnet = - frictional torque =-12
= Tnet / I = -12 /900 = -0.0133 rad/sec2
time it takes to stop
= 0 +*t
0 = 2.2 -0.0133 t
t=165.41 secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.