With reference to v and i defined in Figure 1-2, which of the following statemen
ID: 2989530 • Letter: W
Question
With reference to v and i defined in Figure 1-2, which of the following statements is false?
If the absorbed power is 100 W and i=2A, the value of v is 50V.
If v=-5 V and i=-2mA, the value of R is 2.5 k?.
If v=-6 V and R=2 ?, the supplied power is 18 W.
If the supplied power is -20W and v=10 V, the value of i=2 A.
1 points
A.If the absorbed power is 100 W and i=2A, the value of v is 50V.
B.If v=-5 V and i=-2mA, the value of R is 2.5 k?.
C.If v=-6 V and R=2 ?, the supplied power is 18 W.
D.If the supplied power is -20W and v=10 V, the value of i=2 A.
Explanation / Answer
A) P = IV
so V = P/I = 100/2 = 50 V so True
B) V = I R
R = V/I = 5/2.0E-3 = 2.5E3 so True
C) P = V^2/R = 36/2 = 1 W so true
D) P = I V
I = P/V = -20/10 = - 2 A
wrong sign so D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.