A mass of 1 kg stretches a spring 0.1m . The mass is in a medium that exerts a v
ID: 2985297 • Letter: A
Question
A mass of 1 kg stretches a spring 0.1m . The mass is in a medium that exerts a viscous resistance of 36N when the mass has a velocity of 4 m/s. The viscous resistance is proportional to the speed of the object.
Suppose the object is displaced an additional 0.06m and released.
Find an function to express the object's displacement from the spring's natural position, in after seconds. Let positive displacements indicate a stretched spring, and use 9.8m/s as the acceleration due to gravity.
find y(t)
its harmonic oscillator question
Explanation / Answer
1*9.8 = k*0.1
k = 98N/m
c = 34/4 = 9
0 = d^2y/dt^2 - 9dy/dt - 98y
this is required equation,. put the given intial condition and solve
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.