A mass m_1 = 4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless stri
ID: 956372 • Letter: A
Question
A mass m_1 = 4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m_2 = 4.8 kg. A force of magnitude F = 26 N pulls m_1 to the left a distance d = 0.85 m. How much work is done by the force F on the two block system? 22.1 J How much work is done by the normal force on m_1 and m_2? 0 J What is the final speed of the two blocks? 2.2 m/s How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m_2? 12 J What is the tension in the string? 26 N The net work done by all the forces acting on m_1 is: positive zero negative What is the NET work done by m_1 JExplanation / Answer
Solution.
B is the enantiomer of molecule x. Because these two are mirror images.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.