A group of investors wants to develop a chain of fast-food restaurants. In deter
ID: 2982713 • Letter: A
Question
A group of investors wants to develop a chain of fast-food restaurants. In determining potential costs
for each facility, they must consider, among other expenses, the average monthly electric bill. They
decide to sample some fast-food restaurants currently operating to estimate the monthly cost of
electricity. They want to be 90% confident of their results and want the error of the interval estimate to
be no more than $100. They estimate that such bills range from $600 to $2,500. How large a sample
should they take?
Explanation / Answer
E = $100 Range = $2,500 - $600 = $1,900 90% Confidence z.05 = 1.645 ?=255E=Z(?/2)(?/?n)n=25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.