A 3290-kg spacecraft is in a circular orbit 1980 kmabove the surface of Mars. Pa
ID: 297681 • Letter: A
Question
A 3290-kg spacecraft is in a circular orbit 1980 kmabove the surface of Mars.
Part A
How much work must the spacecraft engines perform to move the spacecraft to a circular orbit that is 4400 km above the surface?
Express your answer to three significant figures.
A 3290-kg spacecraft is in a circular orbit 1980 kmabove the surface of Mars.
Part A
How much work must the spacecraft engines perform to move the spacecraft to a circular orbit that is 4400 km above the surface?
Express your answer to three significant figures.
E = JExplanation / Answer
Mars: Mass=6.4185x1023 kg, Radius=3397000m
Mass of space craft =3290kg
E1 (energy at lower orbit) = -GmM/2R1
E2 (energy at higher orbit)= -GmM/2R2
Where
R1 = 1980000+3397000 = 5377000
R2 = 4400000+3397000 = 7797000
E2-E1 = GmM/2 (1/r1 - 1/r2)
= (6.67408 × 10-11 m3 kg-1 s-2 )( 6.4185x1023)( 3290)/2(1/5377000-1/7797000)
=0.00406x1012J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.