A 312 eV electron is moving in the positive x direction. Itencounters a magnetic
ID: 1678732 • Letter: A
Question
A 312 eV electron is moving in the positive x direction. Itencounters a magnetic field of 1.80 mT out of the paper. e---> field B=1.80 mT out of paper a.) What is the velocity of the electron? b.) What is the radius of the circle or rotation? c.) What is the angular velocity? d.) Does the electron rotate clockwise orcounterclockwise?Any help will be appreciated.
e---> field B=1.80 mT out of paper a.) What is the velocity of the electron? b.) What is the radius of the circle or rotation? c.) What is the angular velocity? d.) Does the electron rotate clockwise orcounterclockwise?
Any help will be appreciated.
Explanation / Answer
Potential difference V = 312 V
Speed of electron v = [ 2Vq / m]
Where q = charge = 1.6 * 10 ^ -19 C
m = mass = 9.11* 10 ^ -31 kg
plug the values we get v = 10.46* 10 ^ 6 m / s
(b). In magnetic field Bvq = mv ^ 2/ r
From this radius r= mv / Bq
Where B = magnetic field = 1.8 * 10 ^ -3 T
Plug the values we get r = 0.03311 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.