A person leaps from an airplane 7000 feet above the ground and deploys her/his p
ID: 2976347 • Letter: A
Question
A person leaps from an airplane 7000 feet above the ground and deploys her/his parachute after 7 seconds. Assume that the air resistance both before and after deployment of the parachute results in a deceleration proportional to the person's velocity, but with a different constant of proportionality. Before deployment, take the constant to be 0.11, and after deployment use the value 1.4. (The acceleration due to gravity is 32.2ft/sec". Note also that the constants of proportionality given are rho = k/m, not k.) How fast is the person going when the parachute is deployed? speed = How high off the ground is the person when the parachute is deployed? height= Approximately (to one decimal place) how much longer does it take the person to reach the ground (give your answer in seconds)? timeExplanation / Answer
here force acting on the person will due to gravity = mg and due to resistance = kx now before the parachute is opened k/m = 0.11 ad after it is opened k/m=1.4 net force on the person ma = mg - kv hence a = (mg - kv)/m = g - (k/m)v lets consider the case of before opening acceleration a =dv/dt therefore dv/dt = g - (k/m)v this is simple integration which on integrating will give ln(g - kv/m) = t + c (1) ... (c is integration constant) giving condition that at the instance the man falls i.e at t=0, v=0 we get c=-ln(g) substituting this value in equation (1) and then putting given data and solving for v we get v = 157.19 ft/(sec^2) ... this is answer for part 1 now we know a=d^2s/dt^2. which is second order form. solving step by step this differential equation we get at = ds/dt + q and again integrating we get 0.5at^2 = s +qt + p (2)... (q and p are integration constants) putting the boundary conditions at t=0 , s=0 and at t=0 , ds/dt = 0 we get the values of q and p, putting these values of q and p in equation (2) and also putting data we get s = 788.9 ft ...this is answer for part 2 now again a=vdv/ds a = g - (k/m)v as we did previously but here k/m = 1.4 solving again like we did in the 2nd part and finding the integration constants vdv/ds = g - kv/m dv/ds = g/v - k/m integrating above we get s = g/(g-kv/m) - m/k + r ...... r is integration constant putting boundary condition from what we obtained from 1st part i.e. at s=788.9 , v=157.19 and solving we get value of r. once we get r we can put v = ds/dt and again find s in terms of t. now integrating that equation from s = 788.9 ft to s = 7000 ft and t from zero to t we get an equation in terms of t. solve that equation and we can get the time required by that person to land after teh parachute was deployed. Hope this will help !
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.