With this table of data, (a) Construct a 95\\% confidence interval for the diffe
ID: 2970469 • Letter: W
Question
With this table of data,
(a) Construct a 95% confidence interval for the difference in the true proportion of having lung cancer among smokers (pi_S) and true proportion of having lung cancer among non-smokers (pi_N). Interpret your result.
(b) Is smoking related to lung cancer? Test the appropriate hypothesis at the 5% significance level.
Construct a 95% confidence interval for the difference in the true proportion of having lung cancer among smokers (pi_S) and true proportion of having lung cancer among non-smokers (pi_N). Interpret your result. Is smoking related to lung cancer? Test the appropriate hypothesis at the 5% significance level.Explanation / Answer
(a) p1=688/709 =0.9703808
p2=21/709 =0.02961918
Given a=0.05, Z(0.025) =1.96 (from standard normal table)
So 95% confidece interval is
p1-p2 +/- Z*sqrt(p1*(1-p1)/n1+p2*(1-p2)/n2)
--> (0.9703808-0.02961918)+/- 1.96*sqrt(0.9703808*(1-0.9703808)/709+0.02961918*(1-0.02961918)/709)
--> (0.9231132, 0.95841)
We have 95% confident that the population proportion difference will be within this interval.
(d) Ho: smoking is not related to lung cancer
Ha: somking is related to lung cancer
Yes No Total Yes Observed 688 650 1338
Expected 669.00 669.00 1338.00
(O - E)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.