10. A physician wants to develop criteria for determining whether a patient’s pu
ID: 2960365 • Letter: 1
Question
10. A physician wants to develop criteria for determining whether a patient’s pulse rate is atypical, and she wants to determine whether there are significant differences between males and females. A sample of 40 males had a mean of 69.4 and a standard deviation of 11.3. A sample of 40 females had a mean of 76.3 and a standard deviation of 12.5.a. Construct a 95% confidence interval estimate of the mean pulse rate for males.
b. Construct a 95% confidence interval estimate of the mean pulse rate for females.
c. Compare the preceding results. Can we conclude that the population means for males and females are different? Why or why not?
Explanation / Answer
Given males: n1=40, xbar1=69.4, s1=11.3
females: n2=40, xbar2=76.3, s2=12.5
a. Construct a 95% confidence interval estimate of the mean pulse rate for males.
Given a=0.05, Z(0.025)=1.96 (check standard normal table)
So 95% CI is
xbar ± Z*s/n
--> 69.4 ± 1.96*11.3/sqrt(40)
--> ( 65.898, 72.902)
b. Construct a 95% confidence interval estimate of the mean pulse rate for females.
So 95% CI is
xbar ± Z*s/n
--> 76.3 ± 1.96*12.5/sqrt(40)
--> ( 72.426, 80.174)
c. Compare the preceding results. Can we conclude that the population means for males and females are different? Why or why not?
No. Differet population.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.