10. A pension plan is obligated to make disbursements of $3.3 million. $4.0 mill
ID: 2779486 • Letter: 1
Question
10. A pension plan is obligated to make disbursements of $3.3 million. $4.0 million, and $3.3 million at the end of each of the next three years. respectively. The annual interest rate is 10%. If the plan wants to fully fund and immunize its position. how much of its portfolio should it allocate to one-year zero-coupon bonds and perpetuities. respectively, if these are the only two assets funding the plan? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Portfolio Investment in one-year zero-coupon bonds Investment in perpetuity A bond currently sells for $1.050. which gives it a yield to maturity of 6%. Suppose that if the yield increases by 25 basis points, the price of the bond falls to $1.025. What is the duration of this bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.) DurationExplanation / Answer
Answer
Computation of duration , interest rate =10%
Duration :- 3.65 years
The duration of the perpetuity is: (1 + y)/y = 1.10/0.10 = 11 years
Let w be the weight of the zero-coupon bond. Then we find w by solving:
(w × 1) + [(1 – w) × 11] = 3.6492 w = 7.350792/10 = 0.73508
Therefore, your portfolio should be 75.51% invested in the zero and 9.26% in the perpetuity.
1 2 3 4 5 Years PMT PV of PMT Wt of PMT 1*4 1 3.3 .9091 .274379 0.905451 2 4.0 1.6529 0.498868 1.995473 3 3.3 0.7513 0.226753 0.748284 Column sum 3.31 1 3.65Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.