5.23 on Introduction to the Practice of Statistic (6th Edition) A Gallup Poll fi
ID: 2957616 • Letter: 5
Question
5.23 on Introduction to the Practice of Statistic (6th Edition)
A Gallup Poll finds that 30% of adults visited a casino in the past 12 months, and that 6% bet on college sports. These results come from a random sample of 1011 adults. For an SRS of size n = 1011:
(a) What is the probability that the sample proportion is between 0.28 and 0.32 if the population proportion is p = 0.30?
(b) What is the probability that the sample proportion is between 0.04 and 0.08 if the population proportion is p = 0.06?
(c) How does the probability that the sample proportion falls within ±0.02 of the true p change as p gets closer to 0?
I don't understand the question
thank you
Explanation / Answer
These results come from a random sample of 1011 adults. For an SRS of size n = 1011: (a) What is the probability that the sample proportion is between 0.28 and 0.32 if the population proportion is p = 0.30? 0.28*1011=283.08 0.32*1011=323.52 0.3*1011=303.3 P(283.08Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.