Rob wants to get certified in computer netwroking and he can make up to 3 attemp
ID: 2957321 • Letter: R
Question
Rob wants to get certified in computer netwroking and he can make up to 3 attempts to pass the exam. The probability of Rob passing the exam in first attempt is 32%, in the second attempt is 65% and in the third attempt is 90%. If the Rob earns the certification, what is the probability that it took him at least 2 attempts to pass the exam? Rob wants to get certified in computer netwroking and he can make up to 3 attempts to pass the exam. The probability of Rob passing the exam in first attempt is 32%, in the second attempt is 65% and in the third attempt is 90%. If the Rob earns the certification, what is the probability that it took him at least 2 attempts to pass the exam?Explanation / Answer
P(1 attempt) = 0.32 P(2 attempts) = (0.64)(0.65) = 0.416 P(3 attempts) = (0.64)(0.35)(0.90) = 0.2016 P(not passing) = (0.64)(0.35)(0.10) = 0.0224 P(2 or 3 attempts|pass) = [0.416+0.2016]/[1-0.0224] = 0.63175
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.