I am stuck on a probability question. I am looking for probability that the mean
ID: 2956870 • Letter: I
Question
I am stuck on a probability question.I am looking for probability that the mean price of a sample of 30 stations is within the $0.03 of the population mean. A. given n=30, B. n=50 and C. n=100 I can't figure out how to do this using excel or standard formulas. I don't want the answers I want to know how to do it. Thanks so much for any and all help. (It looks like a normal distribution)
µ = 3.13
s = 0.20
n = 30
P(3.10 < x < 3.16) =
n = 50
P(3.10 < x < 3.16) =
n = 100
P(3.10 < x < 3.16) =
Explanation / Answer
if its a normal distribution curve, then find the standard deviation!! one standard deviation from the mean is 68% probability, two is 96% three is 99.7%. This applies to the mean of the population or any other smaller group like a sample.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.