A tire manufacturer wants to test a sample of 100 of its tires. Thestandard devi
ID: 2954846 • Letter: A
Question
A tire manufacturer wants to test a sample of 100 of its tires. Thestandard deviation of mileage is 2,500. In a SRS of 100 tires, themean mileage is x-bar= 59,000. The manufacturer claims that the mean mileage is is 60,000,and a consumer group believes it is less than that. - Is there sufficient evidence to support the manufacturer'sclaim? Carry out an appropriate test at 5% significance level.[Verifying conditions not necessary] -Would your conclusion be any different if the test werecarried out at a 1% significance level? explain. - In words, what would constitute a type 1 error in context ofthe problem. The manufacturer claims that the mean mileage is is 60,000,and a consumer group believes it is less than that. - Is there sufficient evidence to support the manufacturer'sclaim? Carry out an appropriate test at 5% significance level.[Verifying conditions not necessary] -Would your conclusion be any different if the test werecarried out at a 1% significance level? explain. - In words, what would constitute a type 1 error in context ofthe problem.Explanation / Answer
Given n=100, xbar=59000, s=2500 -------------------------------------------------------------------------------- (a) Given =0.05, Z(0.05)=-1.645 (check normal table) The test statistic is Ho:>=60000 Ha:Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.