A tiny spherical water drop has a charge of -3.00 times 10^-15 C. How many exces
ID: 1517571 • Letter: A
Question
A tiny spherical water drop has a charge of -3.00 times 10^-15 C. How many excess electrons are on the drop? 8250 2.25 times 10^4 1.6 times 10^-19 1.87 times 10^4 A wire contains n steady current of 0.75 A. The charge that passes a cross section in 3 s is 3.2 times 10^-19 C 6.4 times 10^-19 C 1.55 C 2.25 C 3.35 C An electric Held with a magnitude of 5 times 10^4 N/c is directed along the positive y-axis. A particle with a charge q = -5.8 times 10^-19 C is placed in the field. The force on the charge is 64 times 10^-8 N perpendicular to the xy plane 2.9 times 10^-14 N along the negative y-axis 2.9 times 10^-14 N along the positive y-axis ZeroExplanation / Answer
Ans 12)
Charge on drop=-3x10^-15C
Excess electron= Charge on drop/e
=-3x10^-15/1.6x10^-19
=18750
Ans- No of excess electrons is 18750
Qs13)
1 C = 6.242e18 electrons
0.75 amps = 3 coulombs per second
3C/s x 0.75s = 2.25 C
2.25C x 6.242e18 e/C = 1.4040e19
Ans- Charge that passes is 1.404x10^19C
q14)
We know that, F = qE
F=-5.8x10^-19x5x10^4
F=2.9e-14
Ans b) 2.9x10^14 N along the negative y axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.