a medical researcher wishes to determine the percentage offemales who take vitam
ID: 2954282 • Letter: A
Question
a medical researcher wishes to determine the percentage offemales who take vitamin.he wishes to be 99% confident that theestimate is within 1 percentage points of the true proportion. arecent study of 180 females showed that 25% took vitamins. (a) how large should the sample size be? (b)if no estimate of the sample proportion is available, howlarge should the sample be? (a) how large should the sample size be? (b)if no estimate of the sample proportion is available, howlarge should the sample be?Explanation / Answer
(a) Given p=0.25, n=180, E=0.01 =0.01, Z(0.005)=2.58 (check normal table) n=(Z/E)^2*p*(1-p)=(2.58/0.01)^2*0.25*(1-0.25) = 12480.75 Take n=12481 ------------------------------------------------------------------------------------ (b) n=(2.58/0.01)^2*0.5*(1-0.5) = 16641
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.